Check-in jachtu i zaokrętowanie

Dla tych, którzy już przejmowali jacht sprawa jest prosta, natomiast Ci, którzy mają zrobić to pierwszy raz z pewnością zadają sobie wiele pytań. Warto mieć chociaż minimalne pojęcie na ten temat, chociaż pracownicy operatora poprowadzą Cię za rękę. Zatem do rzeczy bez wdawania się w nadmiar szczegółów.

1. Idziesz do biura

Po przybyciu do mariny o umówionej godzinie zgłoś się do biura operatora. Przygotuj wcześniej odpowiednie dokumenty oraz pieniądze na opłaty tj.:

  • Board-Pass oraz lista załogi (otrzymałeś je przed rejsem).
  • Uprawnienia do prowadzenia jachtu oraz dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
  • Pieniądze na usługi dodatkowe.
  • Kartę kredytową lub pieniądze na pokrycie kaucji zwrotnej.

Jeśli przybędziesz do mariny wcześniej, nie zaszkodzi od razu zawitać do biura. Może się okazać, że jacht jest już gotowy do wydania, a jeśli jeszcze nie, umówisz się na godzinę jego przejęcia.

Zapłać za dodatki

W biurze zapłacisz za wszystkie dodatki obowiązkowe np. transit log lub sprzątanie końcowe oraz za usługi nieobowiązkowe, które zamówiłeś (np. silnik do pontonu lub internet Wi-Fi). Dla łatwiejszego liczenia ceny podawane są w EUR, ale zdarza się, że mimo to pobierane są tylko w walucie kraju, w którym odbierasz jacht – warto być na to przygotowanym. W Chorwacji musisz też zapłacić podatek turystyczny za każdego członka załogi.

Pozostaw kaucję zwrotną

Najwygodniejsza jest blokada na karcie kredytowej. Nie dochodzi tutaj do żadnej transakcji, środki jedynie zostają zablokowane na karcie, a po powrocie zostają odblokowane (o ile nie doszło do żadnych uszkodzeń). Uwaga! Odblokowanie może potrwać nawet 2 tygodnie, więc jeśli po powrocie z wakacji nadal masz założoną blokadę – nie przejmuj się tym. W wielu przypadkach masz możliwość pozostawienia depozytu również w gotówce i w ten sposób zostanie Ci ona zwrócona. Możesz też skorzystać z ubezpieczenia kaucji. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Ubezpieczenie kaucji.

2. Idziesz na jacht

Po załatwieniu spraw formalnych w biurze udajesz się na jacht z listą wyposażenia, którą dostaniesz w biurze. Zrób to sam lub z jednym członkiem załogi (np. dobrze znającym język angielski). Sprawdź kompletność wyposażenia. Jeśli zauważysz jakieś braki (np. brak bosaka lub szklanki) poproś o ich uzupełnienie pracownika operatora. Obejrzycie cały jacht pod kątem uszkodzeń i ubytków. Jeśli dostrzeżesz jakieś uszkodzenia (np. zarysowana burta) uwzględnij je w protokole odbioru. Na koniec pracownik operatora pokaże Ci również obsługę najważniejszych urządzeń na jachcie. Najlepiej powtórzyć podstawowe czynności w jego obecności. Jeżeli coś jest niejasne – dopytaj.

Wszystko to potrwa od 30 do 60 minut. Na koniec podpisujecie protokół odbioru, odbierasz dokumenty jachtu i jest on już do Twojej dyspozycji.

Kiedy pracownik operatora już sobie pójdzie nie zaszkodzi sfotografować dokładnie cały jacht (z zewnątrz i w środku). Na jachcie jest wiele drobnych elementów i nie sposób jest sprawdzić go dokładnie. Gdy po rejsie zostanie stwierdzone jakieś uszkodzenie (przykładowo pęknięta szybka wskaźnika prędkości i kierunku wiatru) zdjęcie może być dowodem na to, że to nie Twoja wina  Jeśli dysponujesz wodoszczelną kamerką nie zaszkodzi umieścić ją na bosaku i obejrzeć jacht pod wodą.

Nie zapomnij również o sprawdzeniu oświetlenia jachtu.

Rodzinny rejs jachtem

3. Wreszcie na pokładzie

Załatwiłeś sprawy formalne w biurze, sprawdziłeś jacht z operatorem pod kątem wyposażenia i uszkodzeń oraz nauczyłeś się obsługi jego podstawowych urządzeń, zrobiłeś dokumentację fotograficzną na wypadek stwierdzenia uszkodzeń po rejsie – jesteś gotowy!

Teraz możesz zaprosić na pokład pozostałych członków załogi, na pewno są już zniecierpliwieni. Jeśli po odbiorze jachtu będziesz mieć więcej pytań lub dostrzeżesz coś, czego wcześniej nie zauważyliście nie bój się poinformować o tym operatora – lepiej teraz niż po wypłynięciu. Jeżeli zauważycie jeszcze, że czegoś Wam brakuje nie wahaj się i poproś o to operatora. Dopóki pracownicy operatora są w bazie nie jest na to za późno.

Życzę udanych rejsów i spokojnych zaokrętowań i wyokrętowań

Z żeglarskim pozdrowieniem
Grzegorz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *