8 aplikacji dla żeglarzy

Zapewne wielu z Was, o ile nie większość, posiada smartfona. Dziś telefon nie służy tylko do dzwonienia i pisania wiadomości, ale może zastąpić nam aparat komórkowy, nawigację GPS, a nawet laptopa. Z myślą o żeglarzach powstało mnóstwo przydatnych aplikacji, nie tylko tych, dzięki którym możemy sprawdzić pogodę. Dzięki specjalnym programom możemy zlokalizować burzę, odczytać mapę gwiazd, bez trudu rozpoznać nocne oświetlenie łodzi, a także monitorować ruch morski w okolicy wybranych portów. Wiele z nich jest darmowych, jednak za niektóre trzeba zapłacić kilkanaście złotych.

Pamiętajcie żeby dowiedzieć się czy wybrana aplikacja wymaga stałego połączenia z Internetem. Nie ma problemu, jeśli wyczarterowałeś łódź wraz z siecią WiFi. Jeśli jednak korzystasz tylko z internetu w telefonie, Twój operator może zaskoczyć Cię ogromnym rachunkiem za transfer danych. Radzimy na to uważać 😉

jacht na morzu

Jachty z WiFi

Kiedy już wybierzesz kraj i termin, zobacz czy konkretny jacht posiada możliwość dokupienia bezprzewodowego internetu. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z aplikacji bez strachu o wysoki rachunek za telefon!

Zarezerwuj ten jacht!

  1. MarineTraffic

MarineTraffic to mobilna mapa statków, dzięki której możemy sprawdzić pozycje konkretnych jednostek. Jak zapewniają producenci, aplikacja obejmuje większość portów i dróg morskich, dzięki podłączeniu do największej sieci odbiorników AIS. Na razie MarineTraffic dostępna jest tylko w języku angielskim i w sklepie Google Play kosztuje 15,31 zł.

  1. OruxMaps

Jedna z bardziej przydatnych aplikacji, jeśli na pokładzie nie mamy wbudowanej nawigacji GPS. OruxMaps korzysta z wielu źródeł map, więc jest bardzo precyzyjna. Twórca dodał do aplikacji możliwość dzielenia się swoją pozycją z przyjaciółmi – fajna sprawa jeśli płyniemy na kilka łódek z rodziną czy przyjaciółmi. Dodatkowo mamy tutaj możliwość zapisania konkretnych obszarów i korzystania z nich offline, co może być pomocne podczas rejsu bez WiFi na jachcie. Mapy OruxMaps są darmowe, ale możemy też wspomóc twórcę, wybierając wersję płatną (8,12zł).

  1. Blitzortung Lightning Monitor

Blitzortung Lightning Monitor pomaga w lokalizacji burz. Dzięki aplikacji możemy śledzić wizualizacje nadchodzących frontów w czasie rzeczywistym, a także otrzymywać ostrzeżenia pogodowe dla wybranych przez nas lokalizacji. Aplikacja jest darmowa.

  1. Anchor Watch

Anchor Watch to, jak wskazuje nazwa, monitoring kotwicy. Zaznaczamy w aplikacji, że wyrzuciliśmy właśnie kotwicę za burtę, a system stale monitoruje jej położenie. Jeśli nasza łódź za bardzo oddali się od kotwicy, aplikacja włączy alarm i wyśle do nas wiadomość SMS. Za taki „kotwicowy monitoring” przyjdzie nam zapłacić 10,85 zł.

  1. Bezpiecznie nad wodą

Aplikacja Bezpiecznie nad wodą została przygotowana na zlecenie Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ale z pewnością przyda się także na pełnym morzu. Znajdziecie tutaj wszystko na temat pierwszej pomocy, a także dowiecie się jak reagować w nagłych przypadkach. Google Play udostępnia aplikację za darmo.

  1. Światła statków

Aplikacja przyda się wszystkim tym, którzy albo kursu żeglarskiego nigdy nie odbyli, albo uciekło im z pamięci jak wyglądają światła sygnalizacji wzrokowej na morzu. W trybie „Nauka” możemy przeglądać różne statki i oświetlenie dla każdego z nich, a tryb „Trening” to forma quizu, dzięki któremu możemy sprawdzić swoją wiedzę. Aplikacja jest darmowa.

  1. Węzły 3D

Aplikacja Węzły 3D na pewno nie jest niezbędna, ale może się przydać, zwłaszcza jeśli np. chcemy nauczyć swoje dzieci podstawowych węzłów. Znajdziemy tutaj 101 węzłów żeglarskich przedstawionych w ciekawej, trójwymiarowej formie. Dostępne animacje możemy zatrzymywać i dopasowywać ich prędkość do własnych możliwości, aż krok po kroku nauczymy się wiązać węzeł poprawnie. Aplikacja w Google Play kosztuje 9 zł.

  1. Słownik terminów żeglarskich – Dictionary of Marine Terms

Ta darmowa aplikacja dostępna jest tylko w języku angielskim, ale właśnie w takiej wersji językowej może nam się najbardziej przydać podczas zagranicznych rejsów. Na pewno usprawni to komunikację w razie np. uszkodzenia jakiejś części naszego jachtu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *